Diagnostika algab küsitluse ja vaatlusega. Väline vaatlus inimese liikumisest, kehaasendist, näost, kogu olekust annab terapeudile väga hea pildi. Palju infot annavad inimese välimus, kehatüüp, hääl ja nägu, kõhu palpatsioon jms. Näo värv, silmade sära ja väljendusrikkus viitavad inimese üldisele tervislikule seisundile. Kuulatakse hingamise sagedust ja hääle tugevust.
Küsitlusel on oluline roll teabe saamiseks probleemi (nt valu, akuutsed ja kroonilised haigused) iseloomu, asukoha, toitumisharjumuste, maitsetundlikkuse ning une ja magamisharjumuste kohtast.
Esimese visiidi ajal määratakse teraapiate kestvus vastavalt individuaalsele vajadusele. Diagnostika tulemusena saate terviseplaani ja personaalsed soovitused taimede, toitumise, liikumise ja elustiili kohta.
Terviseplaan hõlmab endas tavaliselt toitumissoovitusi (vastavalt kehatüübile, aastaajale jne). Toitumisteraapia ja õige toitumine on esmane ravimeetod Hiina meditsiinis. Igapäevase õige, tervisliku ja tasakaalustatud toitumisega on võimalik tervendada paljusid haigusi ja terviseprobleeme. Veelgi olulisem on toitumine haiguste vältimiseks ehk ennetuseks. Lisaks liikumissoovitusi, meridiaanide ja akupunktide, emotsioonide vabastamise tehnikad ning taimede soovitusi.
Hiina meditsiinis vaadeldakse inimest alati tervikuna ning tervenemist planeeritakse samuti sellest lähtudes ning eesmärk on panna keha end ise tervendama.
Hiina meditsiini diagnostika eesmärk on leida üles organismi tasakaalutuse algpõhjus. Iga tasakaalutuse taga on alati põhjus ja iga haigus õpetab meile midagi. Kui Sa ei kuula oma keha, ei muuda midagi ning jätkad samamoodi, siis võib tulla esile järgmine õppetund. Seetõttu on põhjuse leidmine ja sellest aru saamine tervenemisprotsessis alati ülioluline.
Viie elemendi teooria rakendusi Hiina meditsiinis on palju ning vastavussüsteemid on seotud paljude nähtuste ning omadustega looduses ja inimkehas. Need vastavused on seotud elundite, kudede, maitsete, suundade, kliima, värvide, aastaaegadega jne.
Kõige sagedamini esitatavad küsimused puudutavad sümptomeid nagu palavik, külmavärinad, higistamine, valulikud piirkonnad, urineerimine ja roojamine, toit ja maitse, janu ja jook, unemustrid ning silmade, kõrvade, kõri ja muude kehaosade seisund. Spetsiifilised küsimused on naistele menstruatsiooni, vooluse, raseduse ja sünnituse kohta. Samuti meestele mehelikkuse ja impotentsuse, jõukaotuse, juuste väljalangemise, kuulmislanguse ja muude nendele suunatud probleemide osas.
Pulsid: Hiina meditsiinis on eriti oluline ja, mis eristab seda allopaatilisest meditsiinist, keskendumine erinevatele pulsirütmidele, mis on ainulaadsed peamiste organite ja meridiaanide jaoks. Hiina pulsidiagnoos on tõhus vahend üksikasjaliku info saamiseks siseorganite ja vastavate meridiaanide seisundi kohta, palpeerides mõlema randme radiaalset arterit, jagades need kolmeks piirkonnaks ja pääsedes neile ligi kolmel erineval tasandil: pindmine, keskmine ja sügav.
Keel: Teine spetsiaalne Hiina meditsiini diagnostikakeskus on keele mikrosüsteem. Praktik jälgib hoolikalt keele erinevaid kujundeid, värve, mustreid ja katteid, millest igaüks annab konkreetseid detaile inimese seisundi kohta. Ravi edenedes toimuvad keele välimuses mitmed muutused, mis näitavad valitud protokolli tõhusust.