Jomon

Jomon-venituste tehnika pärineb endise iluuisutreeneri, jaapanlanna Kazuko Kuratomi poolt loodud Shindo® meetodist, mis kätkeb endas massaaži-, venitus- ja lõõgastusharjutuste süsteemi. 

Shindo on pidevalt arenev süsteem, kuhu ühel hetkel lisandus Jomon (loe: tšomon). Algselt olid Jomon-venituste seeriad mõeldud Shindo terapeutidele tervise ja heaolu säilitamiseks. Harjutusteseeriad said aga sedavõrd head ja tõhusad, et neid kasutatakse järjest rohkem Shindo tundide vaheldusrikkamaks muutmiseks.

Jaapanikeelse sõna “jomon” taga on aastatuhandetetagusesse salapärasse mähkunud ajalugu. Jōmon tähistab nii nöörkeraamikat kui ka vastavat perioodi Jaapanis, mis kestis u 10500 e.m.a kuni 400 m.a.j. Jomoni kultuuri seostatakse ainudega, kes elasid Hokkaido saarel ja tänapäevase Venemaa koosseisu kuuluvatel Kuriili ja Sahhalini saartel. Jomoni perioodile on iseloomulik keraamika, mis on eriline oma lõputute tõusvate keerdudega ning mida ei suudeta tänapäeval järgi teha. Tollane keraamika valmistusviis muutis anumad väga vastupidavaks, mõned Jomoni perioodi vaasid on säilinud tänapäevani.

Jomon-venitused jäljendavad iidse keraamika keerdus mustreid ja nii mõnedki asendid meenutavad DNA-heeliksit. Kuigi väliselt staatiline, eeldab Jomoni tehnika aktiivset sisemist tööd ja võimaldab treenida nii keskendumisoskust kui ka teadlikku lõdvestumisoskust. Lõdvestumise toimel taandub stress, paraneb uni ja väheneb ärevus. Samuti paraneb vere- ja lümfiringe. Jomon-venituste seeriad leevendavad selja-, õlavöötme-, kaelavalu ja pingeid, neist on abi liigeste piiratud liikuvuse korral. Harjutuste seeriad tasakaalustavad paremat ja vasakut kehapoolt, aitavad leida ja tajuda keha kesktelge. Ristatud käte ja jalgade toimel paraneb ajupoolkerade vaheline infovahetus, tänu millele on meil kättesaadav suurem ajutegevuse potentsiaal. Väheneb emotsionaalne reaktiivsus, suureneb loovus ja tekib võimalus leida uusi lahendusi vanadele probleemidele. Jomon-venitused aitavad tõhusalt istuva ja/või sundasendis tööstiiliga inimest, aitab ennetada läbipõlemist teisi aitavate elukutsete esindajatel. Jomonist on kasu ka neile, kes lihtsalt soovivad saada juurde elusärtsu. 

Jomoni abil saab ennetada meis peituvaid haigusi ja probleeme, tasakaalustada energiaid ja ajutegevust. Venitused jagunevad mitmesse seeriasse, osa neist on mõeldud sooritamiseks püsti seistes, osa lamades või põlvitades. Venituste igapäevane praktiseerimine parandab elujõu voolu kehas ja suurendab vastupanu haigustele. Kazuko Kuratomi ütleb, et tervis on see, mida pead ise ehitama. Tervis pole miski, mis sulle lihtsalt antakse.

Jomoni tunnis tehakse harjutusi seistes ja lamades, kasutades keha enda raskust. Jomon aitab lõdvestuda, pöörata tähelepanu sissepoole ja leevendada sundasendist tekkinud pingeid. Lõõgastunud kehas ärkab enesetervendusvõime. Treening parandab kudede verevarustust, liigeste liikuvust, sidemete ja sidekirme elastsust ning lõõgastab pinges lihaseid. 

Tunnis arvestatakse individuaalset sooritusvõimet.

Kui sul on huvi Jomon individuaaltunni vastu, võta minuga ühendust.

Saada mulle kiri